Podporte naše aktivity Konferencia Kompozit Darujte 2% dane
IBAN: SK88 1100 0000 0026 2677 2597 english version

Informácie o združení Storm

HODINA (Otvorenej Diskusie)

od novembra v Lekárni MEDA na Štefánikovej v Trnave

Nejakú dobu už rozmýšľam nad tým, ako najlepšie natextovať to, čo práve vzniká. Ako hodiť do priestoru na bielej ploche proces, ktorý je asi najzaujímavejší tým, že ho tvorí tím. Neviem.

A to by možno mohlo stačiť, nie? Tu by som mohol a možno aj mal skončiť. Tak by to asi tiež mohlo byť.

Nedá sa, neviem, nemôžem, som unavený, teraz nie, mám dôležitejšie veci na robote, je to zbytočné, aj tak to nikto nebude čítať, jednotlivec nič nezmení ....

Ako keby som počul niektorých našich klientov, keď sa snažia zo všetkých síl si držať tvár v pocite ultimátnosti chvíle. Tvár zaborenú hlboko v dlaniach, ktoré často aj nám zastierajú výhľad, tlačia viečka, utierajú slzyv momentoch, kedy stojíme pred rozhodnutím. Rozhodnutím, ktoré ovplyvní život nám, aj iným. Je to strach aj rešpekt. Tiež ich cítim.

Nechcem aby to bolo smiešne a také nadneseno prázdne jak večerná šou v telke. Tiež ti nechcem textom vypáliť dieru do mozgu.

No, asi by som sa mal konečne dostať k informáciám.

Od novembra budeme v Trnave robiť jeden experiment. Každý štvrtok od 9:00 do 10:00 budeme v priestore Lekárne MEDAna Štefánikovej ulici 35 vytvárať priestor pre otvorenú diskusiu. Tak sa volá náš nový projekt - HODINA (Otvorenej Diskusie).

Toto je plán, ktorému sa chceme v Trnave venovať. Chceme experimentovať a skúmať, čo všetko sa udeje, ak budeme stáť pripravený na všetko.

Za možnosť realizovať tento projekt chcem veľmi pekne poďakovať Andrejovi. Bol som za ním, lebo som ho chcel poprosiť o radu v čase, keď som zvažoval, ako osloviť ľudí z farmaceutického prostredia, aby porozumeli, čo presne chceme robiť a ako. Vypočul si ma a navrhol, aby sme projekt robili u neho v lekárni. Veľmi ma to teší a úprimne za túto možnosť ďakujem.

A ako vznikol úmysel a cielený plán na konkrétny čin?

Ako to tak býva, náhodne v procese pri pozitívnom nastavení a otvorenosti k realite diania. Jéj to je jaká veta toto ...

Bolo to asi takto.

Dlhodobo vnímame v rámci našej práce v teréne, že je mnoho ľudí, ktorí injekčne užívajú drogy. Tento štýl života však nevnímajú ako problém, prípadne sa boja odhalenia, alebo skrátka z nejakých iných dôvodov nevyhľadajú radu, podporu alebo pomoc.A čo je dôležité, neskúšajú nové veci tak, ako niekedy dávnejšie, ale ostávajú v stereotypoch, ktoré sa im stali istotou.

Chceli sme vstúpiť do tohto prostredia, medzi ľudí, ktorým hovoríme skrytá komunita užívateľov drog. Hovoríme im tak preto, lebo o nich takmer nikto nevie. Ich užívanie nie je natoľko problémové, že by bolo zjavné im neznámym ľuďom. Ich známi často aj tušia, že sa niečo deje, ale niekedy nevedia čo. Vstúpiť medzi týchto ľudí je ťažké. Nehľadajú spoločnosť ľudí, ako sme my. Vytesňujú každé vnímanie užívania, ktoré je nálepkované ako problém. Vieme o tom. Čiastočne sa nám podarilo nakontaktovať túto komunitu s pomocou klientov, ktorí pracovali a pracujú na projekte Ľudia z Komunity. Priamo na naše miesta v teréne však títo ľudia asi neprídu. Aj preto sa snažíme naše elká (klienti pracujúci na projekte Ľudia z Komunity) školiť a vzdelávať. Aby nás zastúpili tam, kam nám nie je možné prísť.

Tiež sa dlhodobejšie pokúšame cez rôzne typy diskusií, prednášok a aktivít prispievať k odnálepkovaniu a zaostreniu na realitu v pohľade a vo vnímaní ľudí, s ktorými pracujeme. Ľudí, ktorí vnímajú veci odlišne, ako je zvyčajne zvykom. Ľudí, ktorých hodnoty a priority sú možno inde jak tie moje. Ľudí, ktorí sú ľuďmi aj napriek súdom niektorých, ktorí sa cítia na to, aby súdili.

My veľmi nesúdime. Skôr počúvame a diskutujeme.

A toto sme chceli robiť verejne, otvorene a s kýmkoľvek, kto by mal o to záujem. Chceme sa s tebou rozprávať o tom všetkom, čo cítiš, keď sa ti v hlave mihne myšlienka na drogy a ich injekčné užívanie. Možno sa bojíš o svoje deti, príbuzných, priateľov. Možno tušíš, že niekto v okolí sa motá v piku a ty nevieš, čo presne robiť, možno by si riešil týchto ľudí veľmi radikálne a neznášaš také tie slniečkárskekecy o právach, alebo nevieš, čo by si mohol spraviť, keď sa ťa deti pýtajú na trávu a tvrdia, že je menej škodlivá ako alkohol, ktorý ťa vidia piť. Možno nechápeš, prečo nás vidíš v teréne s ľuďmi, ktorí na priestranstve hádžu použité striekačky do bandasky. Možno ťa to hrozne hnevá, lebo to práve videlo aj tvoje malé dieťa a ty nevieš, čo mu povedať. Možno práve rozmýšľaš, že by si si išiel kúpiť ....

Možno hocičo iné.

Napadlo nás, že by sme možno mohli vytvoriť priestor pre takúto diskusiu. Diskusiu s ľuďmi a o témach, ktoré som vyššie spomenul. Napadlo nás urobiť to napríklad v lekárni. Prečo v lekárni? Nie len preto, že sa tam dajú kúpiť striekačky.

Nie len preto.

Prečo vlastne chodíme do lekárne?

Ja idem do lekárne väčšinou vtedy, keď je zle mne, alebo niekomu blízkemu. Keď rezignujem na ďalší pohár citrónovej šťavy a slané kloktadlo a príjmem fakt, že z tohto sa už teda sám nevysekám. Na toto potrebujem už niečo silnejšie. Niečo, čo bolo vymyslené presne na takýto prípad problému. Nejaký lék.

A v tomto sa veľmi podobám našim klientom a klientkám. V tej bezradnej stiesnenosti utrpenia, nástojčivosti túžby po pohode v zdraví a radosti bez bolestí, v mentálnom nastavení konať a prekonávať prekážky pri ceste niekam, kam len ťažko prídem prispatý a bolavý. V tom, ako hľadám, skúšam, testujem, alebo naopak používam presne tie látky, ktoré mi v minulosti tak veľmi pomohli v podobných prípadoch.

V lekárni som skrátka volajúcim o pomoc. Nekričím, nepanikárim, vyzerám úplne normálne, aj si pred vstupom vysmrkám nos. Chcem skrátka pôsobiť ako zdravý a normálny človek, ktorý prišiel pre liek. Liek užijem a chcem, aby hneď zabral. Aby som hneď bol takým, na akého som si zvykol. Mladým, silným, zdravým, očarujúcim, zábavným človekom, na ktorého sa môžeš spoľahnúť, človekom, na ktorého je radosť pozrieť, človekom, ktorý ti pomôže, keď treba, ktorý ťa nenechá v kaši, lebo vládze a znesie, prenesie ťa tam, kde si chcel vždy byť, človekom, ktorý je takmer nesmrteľný a večne mladý a túto silu a energiu vlieva a vylieva všade naokolo. A chcem to ihneď, preto chcem ten liek.

V lekárni som skrátka volajúcim o pomoc. Nekričím, nepanikárim, vyzerám úplne normálne, aj si pred vstupom vysmrkám nos. Chcem skrátka pôsobiť ako zdravý a normálny človek, ktorý prišiel pre liek. Liek užijem a chcem, aby hneď zabral. Aby som hneď bol takým, na akého som si zvykol. Mladým, silným, zdravým, očarujúcim, zábavným človekom, na ktorého sa môžeš spoľahnúť, človekom, na ktorého je radosť pozrieť, človekom, ktorý ti pomôže, keď treba, ktorý ťa nenechá v kaši, lebo vládze a znesie, prenesie ťa tam, kde si chcel vždy byť, človekom, ktorý je takmer nesmrteľný a večne mladý a túto silu a energiu vlieva a vylieva všade naokolo. A chcem to ihneď, preto chcem ten liek.

Pre tieto a aj iné dôvody sme sa rozhodli postaviť sa do priestoru Lekárne MEDA na Štefánikovej 35 a v rámci našich možností = raz za týždeň venovať jednu celú hodinu diskusii, ktorá môže vzniknúť.

Veríme totiž, že každá diskusia je fajn, pretože obrusuje hrany vnímania, že každá kritika je fajn, pretože otvára iný pohľad. Tešíme sa každej podpore, lebo vieme, že viete. Takže, ak sa chceš porozprávať, príď, budeme v lekárni.

Palo Vančo, koordinátor programu KROK VPRED, Združenia STORM

Združenie STORM je členom Platformy MVO v oblasti drog

Združenie STORM je členom Platformy MVO v oblasti drog

Podporujú nás: Nadácia Orange, Nadácia SPP, Intenda, MINV SR, Nadácia pre deti Slovenska, Úrad vlády SR, Nitriansky a Trnavský samosprávny kraj Nadácia Orange Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky Nadácia pre deti Slovenska Nitriansky samosprávny kraj Trnavský samosprávny kraj www.isgdent.com/ Úrad vlády SR IA MPSVR SR Operačný program Ľudské zdroje Hodina deťom Nadácia Granvia Nitrianska komunitná nadácia Erasmus Plus Nitra Deň prohuman.sk isexshop.sk kondomshop.sk EEA Grants Norway Grants Kto pomôže Slovensku Nadácia otvorenej spoločnosti mesto Nitra mesto Sereď mesto Trnava Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Ministerstvo zdravotníctva Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Nadácia Pontis Reckitt Benckiser Slovensko Bodka Nadácia Tatra banky Nadácia Eset Sananim Občianske združenie Prima Občianske združenie Odyseus Priestory pre tvory Nadácia SPP
Ochrana osobných údajov Verejné obstarávanie