Podporte naše aktivity Konferencia Kompozit Darujte 2% dane
IBAN: SK88 1100 0000 0026 2677 2597 english version

Informácie o združení Storm

15.09.2020 o 18:00 – ZBER IHIEL V TRNAVE - buďte našimi očami

V STORMe pravidelne už niekoľko rokov robíme vychádzky na miesta, kde predpokladáme, že by sme mohli nájsť voľne pohodené injekčné striekačky.

Spoločne s kolegyňami a kolegami, ale aj s kamoškami, kamošmi a dobrovoľníkmi sa takto snažíme predchádzať riziku pichnutia sa a teda poranenia o pohodenú ihlu.

Neriešime veľmi prehnane dôvody, pre ktoré sa po zemi váľa aj tento druh odpadu. S týmto materiálom prichádzame do kontaktu celkom často v rámci terénov, ktoré robíme v Trnave, Nitre a Seredi. Medzi všetkými po zemi sa váľajúcimi špakmi, plastami, črepinami a psími exkrementami vnímame tento odpad celkom “normálne”.

Každý odpad, ktorý je pohodený v prírode (áno dovolím si trávnik na sídlisku, alebo bordelózny priestor v pralese na Zelenečskej ešte stále nazvať prírodou, lebo ňou byť môže, aj keď možno práve nie je) prináša zo sebou riziko.

Sáčik od slaniny môže spapkať tvoj psík a bude ho z toho bolieť bruško. Špak môže zobnúť nejaký ten vták a bude mu z toho asi tiež dosť blbo. Na skle sa poreže každí a plast nikdy úplne nezhnije. O ihlu sa môžeme tiež pichnúť. Je to infekčný materiál a preto nikdy nie je isté, že ostane len pri drobnej ranke. Preto sa snažíme zbierať ich a minimalizovať náhodné pichnutie.

Odborne tomu v publikáciách hovoríme ochrana verejného zdravia, minimalizácia rizika nakazenia sa infekčným, krvou prenosným ochorením, ale v podstate sa prechádzame po priestoroch a zbierame smeti.

Máme viaceré nadstavby, ktorými túto našu aktivitu dopĺňame. Jednou je smetiak na ihly – FIXPOINT na Linčianskej a tiež smetiaky v Nitre a vo Zvolene. Tieto smetiaky inštalujeme na miestach, kde sa pohodené ihly často nachádzajú. Ak je v tvojom okolí tiež takýto flek, oslov svojho zástupcu v zastupiteľstve a diskutuj o možnosti inštalovať tam takýto minismetiak na ihly. Viem, povieš si, aj tak to tam nebudú hádzať. My však vieme, že budú a aj hádžu. Pravidelne ich chodíme vyberať a čísla sú priaznivé, aj graf by bol pekný.

Každý z nás ľudí sa môže chovať zodpovedne, ak chce.

Chcieť väčšinou začne, ak mu to dáva zmysel.

Aj o tom je informovanie.

Druhou nadstavbou je služba zberu na telefón. Ak nájdeš hocikedy hocikde ihlu, odfoť ju, napíš adresu, kde to je, pošli na FB Združenie STORM a my pre ňu obratom prídeme. Preskroluj si náš FB profil a zistíš, že to funguje.

Tiež chodíme tam, kam nás volajú. Takže ak sa rozhodneš zorganizovať brigádu okolo baráku, napíš. Prídeme pomôcť s likvidáciou prípadných ihiel. A nebojíme sa ani iných smetí. Nesúdime ich.

Ďalšou nadstavbou je služba programov KROK VPRED v Seredi, Nitre a Trnave, kde použité ihly meníme. Aj preto, aby sa neváľali po zemi. Hlavný dôvod je viac humanistický a na klienta zameraný. Súvisí aj s ochranou verejného zdravia a info o programe KROK VPRED, ak ťa to zaujalo nájdeš na našom webe.

Poslednou a najnovšou nadstavbou je, že do zberov zapájame naše klientky a klientov. Motivujeme ich, aby nám s touto aktivitou pomohli, ak v takejto aktivite vidia zmysel. A vidia. A zapájajú sa. A radia nám, kam sa máme vybrať. Paráda.

Jeden z dôvodov, prečo tiež píšem tento text je, že v utorok, 15.09.2020 budeme robiť ZBER IHIEL, do ktorého sa budeš môcť zapojiť aj ty.

  • Ak v tom vidíš zmysel.
  • Ak sa chceš s nami stretnúť a pokecať o téme, ktorej sa venujeme.
  • Ak sa chceš prejsť po meste.
  • Ak hocičo, čo ťa na nás v tomto čase naladí.

Stretávame sa o 18:00 v Promenáde pri pomníku Obetiam 1. svetovej vojny.

Alebo nám napíš a odporuč nám lokality, kde by sme mohli pohodené striekačky nájsť. Oceníme to, lebo veríme, že sa nám všetkými spomenutými spôsobmi podarí účinná likvidácia voľne pohodených injekčných striekačiek v Trnave a kdekoľvek, kde tieto aktivity robíme.

Veľmi oceňujeme zopár dobrovoľníkov, ktorí sa s nami pravidelne takýchto verejných zberov zúčastňujú. Týchto pravidelne pozývame. Rovnako úplne rozumieme, že toto nie je práve tá najsexi téma a ľudia sa kontaktu s infekčným materiálom skôr vyhýbajú.

Neboj sa, nebudeš tie ihly musieť chytať. Ak nejakú nájdeš, len kývneš a my ju zlikvidujeme.

Prídi.

Budeme čakať aj na teba.

Palo Vančo - koordinátor a sociálny pracovník KROK VPRED TRNAVA

Združenie STORM je členom Platformy MVO v oblasti drog

Združenie STORM je členom Platformy MVO v oblasti drog

Podporujú nás: Nadácia Orange, Nadácia SPP, Intenda, MINV SR, Nadácia pre deti Slovenska, Úrad vlády SR, Nitriansky a Trnavský samosprávny kraj Nadácia Orange Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky Nadácia pre deti Slovenska Nitriansky samosprávny kraj Trnavský samosprávny kraj www.isgdent.com/ Úrad vlády SR IA MPSVR SR Operačný program Ľudské zdroje Hodina deťom Nadácia Granvia Nitrianska komunitná nadácia Erasmus Plus Nitra Deň prohuman.sk isexshop.sk kondomshop.sk EEA Grants Norway Grants Kto pomôže Slovensku Nadácia otvorenej spoločnosti mesto Nitra mesto Sereď mesto Trnava Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Ministerstvo zdravotníctva Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Nadácia Pontis Reckitt Benckiser Slovensko Bodka Nadácia Tatra banky Nadácia Eset Sananim Občianske združenie Prima Občianske združenie Odyseus Priestory pre tvory Nadácia SPP
Ochrana osobných údajov Verejné obstarávanie