O nás / Blog

Aký je rozdiel medzi tabakom a nikotínom?

Pre niekoho nepodstatná záležitosť, pre niekoho dôležitá informácia. Poznáte to? Najjeduchšie vysvetľujeme mladým, že tabak je rastlinka, odborne Nicotiana tabacuma a nikotín je aktívna látka v nej. A teda, že nikotín môže byť z tabaku extrahovaný.

V prvom polroku 2024 sme sa na školách venovali najmä tabakovým a nikotínovým výrobkom, ktorých paleta je skutočne pestrá.

V Zákone o ochrane fajčiarov z roku 2004 v §7 sa píše: Osoby mladšie ako 18 rokov nesmú fajčiť tabakové výrobky a výrobky, ktoré sú určené na fajčenie a neobsahujú tabak, a užívať bezdymové tabakové výrobky, nikotínové vrecúška bez obsahu tabaku a elektronické cigarety.

Túto skutočnosť častokrát neovládajú ani všetci dospelí. A preto napr. akceptujú užívanie  beznikotínových vejpiek u neplnoletých osôb.

Napriek tomu, že negatívne dôsledky z užívania nikotínu sú známe už desiatky rokov, nie je vnímaný ako droga. Pričom patrí medzi najrýchlejšie rozvíjajúce závislosti. WHO hovorí, že ide o najrozšírenejšiu toxikomániu, prirovnáva ju k novodobej pandémii. Výskumy dokázali, že už deti vo veku 9-10 rokov majú túžbu začať fajčiť. Viac o téme v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v  Košiciach - Tabakizmus je stále najrozšírenejšia závislosť.

Dôvody prečo mladí fajčia sú rozličné, či je to pocit nezávislosti, prijatie do partie, vzory, či vrodené predispozície, prípadne rebélia a pocity adrenalínu.

Toto sú najčastejšie tvrdenia mladých vo veku 13 - 18 rokov, aké vnímajú pozitíva tabakových/nikotínových výrobkov.

Prináša uvoľnenie a príliv energie. Zbavuje stresu, je ľahko dostupný so širokou paletou možností s rôznou chuťou či intenzitou. Pomáha pri vytváraní nových kontaktov, jednoduchšie prijatie v skupine rovesníkov.

Zároveň, spoločne hľadáme negatíva užívania a dôsledky daných výrobkov. Medzi časté považujú najmä zdravotné ťažkosti ako rakovina, poškodenie zubov a cievne problémy. Tiež vnímajú nepríjemný zápach a obmedzené sociálne kontakty.

Hoci mladí poznajú rôzne riziká a dôsledky užívania nikotínu, experimentujú. Každý iným spôsobom a s niečím iným. Toto obdobie však málokto preskočí.

Buďme mladým ľuďom oporou, prijmime ich ako celistvé bytosti aby pocit prijatia nemuseli kompenzovať škodlivými alternatívami.

Mgr. Katarína Kotrecová
sociálna pracovníčka
Koordinátorka programu STEREO