Združenie STORM - „Mama sa presvedčila, že som s vami v bezpečí.“

„Mama sa presvedčila, že som s vami v bezpečí.“

V posledných júnových dňoch sa program CIRKUS stal priestorom nielen pre mladých ľudí vo veku od 10 do 20 rokov, ale aj pre rodičov, učiteľov, školy, donorov, zástupcov samosprávy, podporovateľov a dokonca bývalých klientov. Chceli sme pripomenúť čo najširšej komunite, ktorú vieme svojimi službami zasiahnuť, že sme tu pre nich a čo im vieme ponúknuť.
Čo sme všetkým pripomenuli?
Bezpečný priestor: CIRKUS je miestom, kde sa mladí ľudia cítia bezpečne. Môžu tu nájsť útočisko a podporu nielen počas prázdnin, ale aj počas celého roka.
Rôznorodosť je vítaná: Nezáleží na tom, kto je akí. V CIRKUSE sú vítaní všetci, bez ohľadu na  svoje rôznorodosti.
Podpora v ťažkých chvíľach: Mladí ľudia sa môžu obrátiť na naše pracovníčky v rôznych životných situáciách, aby našli podporu, pochopenie či radu. V júni to bolo hlavne v témach škola, rovesnícke vzťahy a experimentovanie s drogami.
Aktivity zadarmo: CIRKUS je tu pre všetkých anonymne a zadarmo. Radi pomôžeme uskutočniť zmysluplné nápady a aktivity. Jednou z najnovších je streetartová grafika na stene nášho klubu, ktorý vznikol spoločnou kreativitou mnohých mladých ľudí.
Spolupráce a sieťovanie: Radi spoznávame nové tváre, ktoré sú podobne naladené, či začínajú  pôsobiť tam, kde my končíme. Ceníme si spolupráce s mestom Nitra, Nitrianskym samosprávnym krajom a rôznymi občianskymi združeniami nielen v meste. Spolupracujte s nami aj vy na vytváraní bezpečných priestorov v meste Nitra.

Čo sa nám podarilo?
Návštevy tried: V posledných dňoch školského roka nás navštívilo 8 tried z nitrianskych škôl.
Návštevy rodičov: Rodičov, ktorí si pozreli, kam chodí ich 10-ročný syn tráviť čas, ktorý na to čakal už od svojich 8 rokov. „Môžem sem chodiť, lebo mama sa presvedčila, že som s vami v bezpečí.“
Návštevy jednotlivcov: Podpredsedu Nitrianskeho samospráveho kraja Tibora Csengera, ktorý získal pozitívny zážitok v našej organizácii, ktorú doteraz vnímal len z administratívnej stránky. Pedagogičky a psychologičku hľadajúce spoluprácu. Ale aj odrastených klientov spomínajúcich na detstvo v CIRKUSe.
Neviditeľné iniciatívy: Odrastený klient nás navštívil takmer každý deň počas týždňa otvorených dverí. Naplánoval a zrealizoval turnaj v hraní NHL pre všetkých prítomných. Pretože si pamätal, že tu môže robiť to, čo ho baví.
Spolu 133 jedinečných návštevníkov. Predstavte si to množstvo ľudí v priestoroch nízkoprahového klubu tak, ako keď hádžete kamienky do fľaše. A keď tú fľašu otočíte hore dnom, kamienky nevypadnú, pretože sa zasekli. A v našom prípade ešte pretože nechceli vypadnúť.
Minulý rok sa nám stalo, že po podobných návštevách sa mladí vracali ku nám, vždy, keď to potrebovali a neskôr vždy, keď si spomenuli. Niekedy to bolo aj každý deň. Akoby sa v klube aj oni na čas zasekli a zostali vo vnútri.

Keďže sa nám páči vytvárať príležitosti, kde môžeme spoznávať nových ľudí, srdečne Vás pozývame 07.09. na komunitnú akciu KLOKA – LOKA ´24. Príďte nás navštíviť svojimi rodinami, priateľmi. Podujatie sa uskutoční vďaka podpore nadačného fondu Kaufland.

Ďakujeme všetkým za pestré návštevy. Príďte aj nabudúce! :)

Mgr. Mária Ősziová, koordinátorka programu CIRKUS
osziova@zdruzeniestorm.sk