O nás / Blog

Na aký program sa môžete tešiť? KOMPOZIT 2024

Veľmi sa teším z obrovského záujmu o konferenciu KOMPOZIT, ktorú organizujeme v spolupráci s Krajským osvetovým strediskom a mestom Nitra. V 3 týždňovom intervale sa prihlásilo 138 osôb, ktoré sa zaujímajú o rôzne zručnosti a dobrú prax v prevencii rizikového správania. Podporte darom KOMPOZIT. Buďte s nami pri vytváraní pozitívnych myšlienok smerom k deťom a mládeži nielen v školách.

Hneď na začiatku programu budeme mať skvelú príležitosť zažiť netradičnú diskusiu policajta, psychológa, pedagóga a sociálnej pracovníčky. O kom píšem?

Efektívna prevencia nielen na školách (Panelová diskusia) 9:30 – 11:00.
Moderátor: Ján Orlovský, Nadácia otvorenej spoločnosti
Hostia:
Jozef Halcin, riaditeľ odboru prevencie kriminality MV SR
Erik Papp, školský psychológ
Peter Humay, Komenského inštitút, RCPU
Mária Ösziová, sociálna pracovníčka, riaditeľka Združenia STORM

Ostatná časť príjemného dňa bude v znamení praktických workshopov. POZOR. Počet miest je limitovaný. Prihlásiť sa na konkrétne dva budete môcť IBA počas registrácie.

Program workshopov sme vyskladali na základe našich zážitkov po Slovensku. Zo zážitkov zo stoviek skupín v základných a stredných školách. Ale aj zo zážitkov počas vzdelávania dôležitých dospelých ako policajné zbory, pedagogické zbory, pracovníčky SPODSK v rámci ÚPSVaR a mnoho iných osôb, ktoré sa dotýkajú preventívnych tém nielen v školách.
Nižšie sa dozviete dôležité mená a ich témy, s ktorými prichádzajú do Nitry.

Vladimír Šnídl
Nástrahy sociálnych sietí. 14:00 – 15:30

Účastníkom a účastníčkam budú zhrnuté konkrétne príbehy kyberšikany zo slovenských škôl, fungovanie TikToku a mechanizmy šírenia dezinformácií. Zároveň, im budú ponúknuté praktické tipy ako riešiť nepriaznivé vzniknuté situácie.

Zuzana Labášová
Komunikácia, ktorá spája. 14:00 – 15:30

Workshop bude prebiehať ako séria interaktívnych aktivít, ktoré nám pomôžu identifikovať naše potreby a silné stránky v komunikácii, ako aj výzvy a spúšťače, ktoré nás v rozhovoroch vyvádzajú z rovnováhy. Budeme hľadať odpovede na tieto a iné otázky: Akí komunikátori sme a ako používame svoju moc? Ako čítať potreby druhých? A naopak, aké sú moje potreby v komunikácií? Čo nás v komunikácii vytáča? Kedy stratíme nervy a ako s tým pracovať?

Andrea Kosírová Hugáňová a Mária Ösziová
Harm Reduction ako nástroj efektívnej prevencie. 14:00 – 15:30

Počas workshopu sa účastníci zahĺbia do princípov prístupu Harm Reduction a budú hľadať prepojenia s bežným životom, i pre preventívne programy pre mladých. Účastníci budú mať príležitosť spoznať medzinárodné štandardy prevencie a diskutovať na tému efektivita v preventívnych programoch. Prostredníctvom praktických cvičení budú analyzovať jednotlivé princípy a hľadať účinný prístup k prevencii rizikového správania u mladých ľudí. Súčasťou workshopu je otvorená diskusia.

Jana Lednická
Supervízia v školstve ako podpora smerujúca ku kvalite. 11:45 – 13:15

Workshop predstaví supervíziu ako primárne reflexívnu metódu, ktorá skvalitňuje prácu odborných a pedagogických zamestnancov na školách. Diskutovať budeme o funkciách supervízie, a to o: ochrane profesie, etiky a klienta, o sprevádzaní zmenou supervidovaného, opore a zdieľaní, i o raste a rozvoji supervidovaných špecificky so zameraním na školstvo. V rámci krátkeho cvičenia sa dotkneme vlastnej práce.

Peter Kulifaj
(DE)radikalizačné konštelácie. 11:45 – 13:15

Workshop „(De)radikalizačné konštelácie“ sa zameriava na skúmanie a praktické zvládanie situácií, v ktorých sa môžu ocitnúť osoby pracujúce s mládežou, najmä v kontexte radikalizácie a jej prevencie. Účastníci budú oboznámení s rôznymi typmi konštelácií - teda okolností, v ktorých budú pôsobiť. Každá konštelácia má svoje špecifiká a dynamiku, ktorá môže ovplyvniť mladých ľudí v ich vnímaní sveta a prijímaní extrémnych postojov. Cieľom je rozpoznať, ako tieto rôzne faktory prispievajú k radikalizácii alebo naopak, ako ich môžeme využiť na jej prevenciu.

Radka Mikšík
Vzťahová a sexuálna výchova ako primárna prevencia násilia a šikany. 11:45 – 13:15

Ako sa rozprávať o sexualite a vzťahoch v školskom prostredí tak, aby sme to robili kvalitne a vekovo primerane? Ako si overiť, že poskytujeme odborné a bezpečné informácie pre deti a mládež? Ako vďaka týmto témam zabezpečujeme primárnu prevenciu pred rôznymi negatívnymi javmi, vrátane násilia a šikany online aj offline? A ako do tohto procesu pozvať rodičov tak, aby sme tu boli všetci spoločne pre dieťa, jeho zdravie a bezpečie? V interaktívnej prednáške organizácie inTYMYta, ktorá spolupracovala aj na kurikulárnej reforme, sa dozviete, ako priniesť témy zdravých vzťahov do vzdelávania kvalitne. Z prednášky odídete s konkrétnymi tipmi pre seba a svoje školy.

Prezentácia dobrej praxe organizácií, ktoré odporúčame k spoluprácam a dnes sa s nimi môžete aj porozprávať v infostánkoch.
Gamifactory, ZA SEBA, Zmudri, Združenie STORM

Ďakujeme, že myslíte pozitívne a vnímate dôležitosť prevencie.
Podporte darom KOMPOZIT. Buďte s nami pri vytváraní pozitívnych myšlienok smerom k deťom a mládeži nielen v školách.