O nás / Blog

Všadeprítomný alkohol

Najviac užívaná droga na Slovensku.
Najviac dostupná droga na Slovensku.
Najviac ohrozujúca droga na Slovensku.  

A JE TO LEGÁLNA DROGA.

Z posledných štatistík vyplýva, že spotreba alkoholu na jedného obyvateľa je 11,1 litra ročne, čo prevýšilo nielen európsky priemer, ale takmer dvojnásobne ten svetový.

Keď zadáte do googla “alkohol na Slovensku” vyskočia na vás články ako: “Slováci vlani vypili viac…”, “Slovensko má vážny problém s pitím..”, “Spotreba alkoholu na Slovensku vlani stúpla”, “Nepiť je umenie!” a pod.  

Zo štúdií, ktoré boli realizované na vzorke vyše 550 žiakov a žiačok základných škôl vyplynulo, že motivácia k požívaniu alkoholu priamo súvisí s jej dostupnosťou. Túto štúdiu potvrdzujeme na základe našich skúseností s mladými počas preventívnych aktivít na školách.

“Keď dovŕšime 18 rokov, nič sa pre nás nezmení. Alkohol si vieme veľmi ľahko zohnať aj predtým”  (žiačka, 14 rokov).

…alebo otec povie svojmu 14-ročnému synovi, že “borovičku jedine s pivom” (žiak, 14 rokov). Matke 15-ročnej dcéry predpíše lekár “piť pivo”, kvôli nedostatku vitamínu B (žiačka, 13 rokov) a iné obdobné príklady.

Približne 3% ochutnali alkohol pred dovŕšením 8 rokov. S tým, že im ho poskytli dospelé osoby, väčšinu rodičia či rodinní príslušníci. Vývoj mozgu človeka pokračuje až do 21. roku života. Zákon určil legálnosť od 18 rokov. Realita je však diametrálne odlišná. Väčšina detí do 15 rokov už experimentuje alebo príležitostne konzumuje alkohol.

V tomto roku sme realizovali 40 preventívnych workshopov v téme alkoholu, zameraných na denormalizáciu užívania a znižovanie rizík. Diskutovali sme s viac ako 2 750 mladými. Vnímajú, že je na nich priamo či nepriamo vyvíjaný spoločenský tlak smerujúci k užívaniu alkoholu. Zároveň si nedostatočne uvedomujú, že oni rozhodujú a oni sú tí, čo môžu povedať “NIE”.

Alkohol je na Slovensku dlhodobým problémom, ktorý súvisí priamo so samovraždami, smrteľnými dopravnými nehodami či s rodinnými tragédiami. Podľa riaditeľa Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomíra Okruhlicu je alkohol najčastejší dôvod, pre ktorý sú ľudia hospitalizovaní na psychiatrii.

Prečo to je takto?

Slovensko ako slovanský národ, o ktorom sa hovorí ako “národ opilcov”. Slovania sú najpočetnejšou etnickou a jazykovou skupinou v Európe. O tom, že popíjali pivo (nie v podobe, akú poznáme teraz) svedčia piesne, kroniky či eposy a rozprávky. Základom bol tradičný kvas. Prvé zmienky pochádzajú z roku 996. Medzi ďalšie slovanské pochúťky patrila medovina, čo uvádzajú viacerí autori ako napr. Milan Petráš. Následne Vikingovia už poznali nebezpečenstvo opilstva, o ktorom písali piesne či básne napr. text “Hávamál”.

Keby sme poznali hlbšiu históriu Slovanov mohli by sme hovoriť o tzv. kultúrnej či geografickej predispozícii k nadmernému užívaniu alkoholu? História našu spoločnosť nejakým smerom formovala ale prítomnosť a budúcnosť formujeme my - všetci. Každý človek by si mal vybudovať vlastný postoj k alkoholu bez toho aby ho niekto súdil. Je na každom jednom, kým a čím sa necháme ovplyvniť. Nie je mojim cieľom aby všetci prestali piť alkohol, je to nereálny a idealistický smer. Článkom chcem poukázať na to, že je dôležité poznať a pochopiť všetky faktory, ktoré nás ovplyvňujú v rozhodovacom procese či alkohol piť budeme alebo nie. A keď niekto alkohol konzumuje je to jeho voľba a akceptujme to, prosím. Akceptácia neznamená, že s tým súhlasíme. A keď sa niekto rozhodne nepiť. Jeho rozhodnutie bude akceptované bez nátlaku, že sa to “musí”. Napríklad výrokmi “mal by si”, “aspoň za jeden”, “nie si už môj kamoš” a pod.


ALKOHOL NIE JE NORMA ALE VOĽBA.

Mgr. Katarína Kotrecová
sociálna pracovníčka
Koordinátorka programu STEREO